Thursday, 18 July 2013

Again, and again Glasgow West End :) | Ponownie i ponownie Glasgow West End :)

EN: I probably mention here quite often how much I like Glasgow West End area:) However, since last days in Scotland are filled with sun (!!!), it is not possible to not enjoy visiting Glasgow West End.

There are so many places to visit & enjoy. There are so many pubs restaurants, with outside gardens – perfect for such lovely sunny days. The Kelvingrove Park and Botanic Gardens should be now the first to places to visit, just take some small blanket with you, lie down and enjoy. The beautiful blue sky above you – it’s everything you need, surrounded by green tress, colourful flowers, and singing birds.
Here you have some photos that hopefully inspire you to visit this lovely area.
If you come from outside Glasgow, you may also stay in lovely and really not expensive West End hotel:  Belgrave Glasgow Hotel.

PL:  Zdaje się, wspominałam tutaj dość często, jak bardzo lubię dzielnicę Glasgow zwaną Glasgow West End :) Jednakże, ponieważ ostatnie dni w Szkocji są pełne słońca, nie jest możliwe, aby nie odwiedzić tej części miasta i nie cieszyć się wszystkim tym, co oferuje Glasgow West End.

Jest tutaj tak wiele miejsc do odwiedzenia, które sprawiają radość, jak również wiele pubów i restauracji z ogródkami na zewnątrz - idealne w tak piękną pogodę. Kelvingrove Park i Ogrody Botaniczne powinny być teraz pierwszymi miejscami do odwiedzenia. Wystarczy wziąć mały koc, położyć się i relaksować. Piękne błękitne niebo nad Tobą - to wszystko, czego potrzebujesz, otoczony zielonymi drzewami, kolorowymi kwiatami i śpiewem ptaków.

Wstawiam kilka zdjęć, które mam nadzieję, że zainspirują Cię do odwiedzenia tego pięknego obszaru Glasgow.
Jeśli pochodzisz z poza Glasgow, możesz w tym czasie zamieszkać w pięknym i naprawdę nie drogim hotelu na West Endzie: Belgrave Glasgow Hotel.

© Photos WSMarita

Kelvingrove Art Gallery and Museum

Kelvingrove Art Gallery and Museum

Glasgow University

Kelvingrove Park

Kelvingrove Art Gallery and Museum - from Glasgow Univeristy hill

Glasgow West End - pub

Glasgow Botanic Gardens

Glasgow Botanic Gardens

Glasgow Botanic Gardens

Glasgow Botanic Gardens

Glasgow West End

Kelvingrove Art Gallery and Museum - Ancient Egypt Gallery

Kelvingrove Art Gallery and Museum - French Art Galery

Kelvingrove Art Gallery and Museum

Belgrave Glasgow Hotel

No comments:

Post a Comment